Minęły już czasy, gdy sztukateria ścienna zdobiła jedynie pełne przepychu wnętrza dworków i pałaców. W dzisiejszych czasach sztukateria wewnętrzna to niezwykle praktyczny materiał, służący do wykonywania różnego rodzaju zdobień i aranżacji w mieszkaniach, domach jednorodzinnych oraz lokalach użytkowych. Jakie są jej główne zalety?
Jakie są rodzaje sztukaterii ściennej?
Współczesna sztukateria to szeroki wybór różnorodnych elementów dekoracyjnych, przeznaczonych do stosowania we wnętrzach. Mamy do dyspozycji mnóstwo komponentów, takich jak listwy ścienne i sufitowe, gzymsy, maskownice karniszy, rozety, pilastry czy kolumny. Wszystkie elementy dostępne są w wielu rozmiarach oraz przeróżnych wzorach. Bez trudu można znaleźć bogato zdobione dekory i listwy oraz elementy utrzymane w minimalistycznym stylu.
Innym rodzajem sztukaterii jest ta przeznaczona do stosowania na elewacjach domów, czyli sztukateria zewnętrzna. Znajduje ona zastosowanie podczas prac wykończeniowych lub remontowych na elewacjach budynków w stylu klasycznym, a także tych bardziej nowoczesnych. Poza ozdobną, może pełnić wiele dodatkowych funkcji, w tym znacząco poprawiać trwałość elewacji.
Sztukateria na ścianę może być wykonana z różnych materiałów. Różnią się one od tych, których używano w dawnych latach. Obecnie najczęściej stosuje się takie materiały naturalne jak gips ceramiczny lub drewno, rzadziej kamień. Z kolei wśród sztukaterii z tworzyw sztucznych największą popularnością cieszą się wyroby z polistyrenu (styropian) oraz poliuretanu.
Czym różni się sztukateria styropianowa od poliuretanowej?
Te dwa rodzaje tworzyw mają wiele zalet. Sztukateria na ściany wykonana z lekkich, a jednocześnie trwałych tworzyw sztucznych, jakimi są zarówno poliuretan, jak i polistyren, jest obecnie dużo chętniej stosowana we wnętrzach, niż materiały naturalne. Jest ona niezwykle prosta w montażu, wystarczy bowiem przykleić ją do ściany za pomocą kleju montażowego. Może być także malowana farbami do wnętrz, które nie zawierają rozpuszczalników. Daje to możliwość tworzenia wielu ciekawych aranżacji we wnętrzach różnego typu.
Do produkcji sztukaterii wykorzystuje się polistyren ekspandowany. Jest to najtańszy materiał, jednocześnie najmniej trwały i odporny na uszkodzenia. Listwy styropianowe najczęściej stosuje się na suficie, ponieważ są najmniej narażone na uszkodzenia. Innym rodzajem styropianu jest jego trwalsza odmiana EPS 200, pokryty dodatkowo masą sztukatorską na bazie żywicy akrylowej. Tego typu materiał można stosować w różnych miejscach na ścianach wnętrz oraz na elewacjach budynków.
Trwałym i odpornym na działanie wilgoci, słońca oraz brudu tworzywem jest poliuretan lub jego specjalna odmiana, duropolimer. Elementy sztukaterii wykonane z tego materiału można stosować w różnych wnętrzach, salonie, sypialni, w holu, a także w kuchni lub łazience, ponieważ nie szkodzi im zwiększona wilgotność powietrza.
Jak wykorzystać listwy i inne komponenty?
Najpopularniejszym elementem sztukaterii są listwy. Stosuje się je zarówno na ścianach, jak i na suficie. Listwy styropianowe są lekkie, można je bez problemu przycinać do określonych wymiarów i samodzielnie zamontować. Listwy mogą być gładkie oraz dekorowane pięknymi ornamentami. Stosuje się je do wykonywania efektownych dekoracji, obramowań obrazów i luster oraz podkreślania eleganckiego charakteru wnętrza.
Listwy i inne elementy sztukateryjne mają także wiele praktycznych zastosowań. Sztukateria na ścianach i suficie może służyć do maskowania nierówności, brzydkich pęknięć i rys oraz zabrudzeń. W tej roli najlepiej sprawdzają się listwy, gzymsy oraz rozety. Te ostatnie mogą służyć także do ozdobienia miejsca montażu żyrandola na suficie.
Inną funkcją listew jest możliwość zabudowania karniszy lub szyn aluminiowych służących do powieszenia dekoracji okiennych. Listwy umożliwiają także zainstalowanie w dowolnym miejscu w pomieszczeniu dodatkowego oświetlenia. Za pomocą listew przypodłogowych można ukryć przewody i kable elektryczne. Z kolei zestawy sztukaterii do obudowania okien i drzwi chronią wrażliwe miejsca wokół nich przed uszkodzeniami mechanicznymi i nadmiernym brudzeniem.
W jakich wnętrzach warto zastosować sztukaterię na ściany?
Sztukateria kojarzy się z wnętrzami pełnymi przepychu, a czasem także przesadnego zbytku. Tymczasem okazuje się, że współczesne dekory doskonale pasują w każdego rodzaju wnętrzach. Doskonale prezentuje się sztukateria na ścianie w pomieszczeniach zaprojektowanych w różnym stylu: klasycznym, glamour, eklektycznym czy industrialnym.
Dostępne w sprzedaży dekory można dobrać do każdego rodzaju aranżacji. Te bogato zdobione sprawdzają się w przestronnych mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych. Z kolei gładkie listwy i minimalistyczne komponenty znajdują zastosowanie nawet w małych mieszkaniach w bloku. Wszystkie elementy można łączyć ze sobą, tworząc ciekawe i spójne projekty wnętrz, pełne elegancji i uroku. Można je także komponować z innymi materiałami wykończeniowymi, np. tapetami, betonem, cegłą lub drewnem.