Idealne listwy podłogowe powinny być tak dobrane, aby współgrały z każdym elementem wystroju. Spójna, jednolita aranżacja gwarantuje, że każde wnętrze będzie wyglądać wyjątkowo elegancko i stylowo, w którym nic nie zakłóca równowagi kompozycji. Czy tylko listwy przypodłogowe drewniane warto wybrać?
Rodzaje listew drewnianych
Listwy przypodłogowe to istotny element wykończeniowy, który stosuje się praktycznie w każdym mieszkaniu lub domu jednorodzinnym. Służą one przede wszystkim do eleganckiego wykończenia miejsca połączenia podłogi ze ścianą, mogą być wykonane z różnych materiałów. Najbardziej eleganckie są listwy drewniane.
Listwy z naturalnego drewna najlepiej pasują do drewnianej podłogi. Produkowane mogą być z różnych rodzajów drewna: sosny, dębu, buku, jesionu oraz innych gatunków drzew egzotycznych. W sprzedaży dostępne są elementy w różnych rozmiarach, aby swobodnie dobrać je do rodzaju pomieszczenia. Niektóre drewniane listwy podłogowe produkowane są z litego drewna. Są one niezwykle eleganckie, ale ich cena jest wysoka. Co więcej, większe elementy tego typu mogą po jakimś czasie się odkształcać lub wyginać.
Innym rodzajem są listwy produkowane z drewna fornirowanego. Są one wykonane z drewna drzew iglastych, pokrytego warstwą forniru, czyli cienkiej okleiny z innego rodzaju drewna. Tego typu materiał nie ulega odkształceniom, jest trwały, a dodatkowo występuje w wielu ciekawych wybarwieniach.
Inne materiały stosowane do produkcji listew
Listwy przypodłogowe produkuje się także z innych materiałów. Niektóre z nich mogą doskonale imitować naturalne drewno i odwzorowywać jego kolor. Listwy drewnopodobne produkuje się z tworzyw sztucznych, które są bardziej odporne na działanie wilgoci i innych niekorzystnych warunków, niż naturalne drewno. Mogą one występować w przeróżnych wybarwieniach, doskonale imitują słoje i strukturę drewna.
Drewniane listwy przypodłogowe można także zastąpić, stosując produkty z płyty MDF. Zwykle występują one w kolorze białym, są wyjątkowo trwałe i odporne na uszkodzenia. Z kolei te wykonane z poliuretanu oraz duropolimeru znajdują bardzo często zastosowanie w naszych wnętrzach, ponieważ są lekkie i praktyczne, do tego w ramach montażu wystarczy je tylko przykleić do ściany. W związku z tym montaż można przeprowadzić samodzielnie. Listwy tego typu można także malować na dowolny kolor farbami do wnętrz. Oferowane są one w przeróżnych rodzajach, gładkie oraz zdobione, w różnej wysokości i kształtach.
Praktyczne zastosowania listew
Podstawową funkcją listew jest dekoracja ściany oraz miejsca jej połączenia z podłogą. W tej roli najlepiej wypada drewniana listwa podłogowa. W niektórych przypadkach równie dobrze prezentują się listwy wykonane z innych materiałów, które mają dodatkowe zalety.
Listwy służą także do ukrycia okablowania w pokoju. Najczęściej możemy dzięki nim zakryć przewody telewizyjne i sieciowe oraz kable elektryczne. Listwy dostępne w sprzedaży najczęściej mogą przyjmować dwie formy. Jedna z nich to proste cokoły, które idealnie przylegają do ściany. W takiego typu listwach wykonuje się specjalne rowki do ukrycia przewodów. Drugi rodzaj to listwy profilowane, które przylegają do ściany oraz podłogi, a pod nimi zostaje wolna przestrzeń na kable.
Inną funkcją listew jest zakrycie szczeliny dylatacyjnej, tworzonej przy ścianie z powodu możliwości występowania naprężeń, którym ulegają podłogi zarówno drewniane, jak i wykonane z paneli, pod wpływem zmiennej temperatury i wilgotności otoczenia. Chronią także ścianę przed zabrudzeniem, uszkodzeniami i zaciekami, mogącymi wystąpić podczas sprzątania pomieszczenia.
Jak dopasować listwy do podłogi?
To pytanie zadaje sobie każdy, komu zależy na pięknym i eleganckim wnętrzu. Rzeczywiście listwy powinny pasować do podłogi, ale to nie oznacza, że muszą być takie same jak podłoga. W przypadku podłogi wykonanej z drewna, np. stylowego parkietu, najlepszym rozwiązaniem faktycznie będzie listwa podłogowa drewniana, wykonana z tego samego rodzaju drewna lub ewentualnie materiału drewnopodobnego.Listwa z naturalnego drewna może zostać polakierowana tym samym lakierem, co podłoga, i w ten sposób tworzyć idealną całość.
Listwy można także dopasować do koloru ścian. Pomalowane w tym samym kolorze, co ściana, sprawiają, że pomieszczenie wydaje się wyższe i bardziej przestronne. Do malowania nadają się zarówno listwy drewniane oraz te wykonane ze styropianu lub poliuretanu. Listwy można także pomalować na dowolny kolor, inny niż ściany. Wiele zależy od naszej inwencji i pomysłowości. W dzisiejszych czasach nie ma ścisłych reguł, dotyczących projektowania wnętrz.
Wspomniane wcześniej listwy z tworzyw sztucznych lub z płyty MDF dostępne są białym kolorze. Są one często stosowane we wnętrzach utrzymanych w różnej stylistyce, klasycznej, skandynawskiej, rustykalnej czy glamour. Jeśli nie chcemy eksperymentować, możemy zdecydować się na takie rozwiązanie. Białe listwy pasują doskonale do innych elementów sztukaterii, którą możemy zastosować do ozdobienia wnętrz oraz do stolarki drzwiowej i okiennej.